Ve čtvrtek 13. ledna brzy ráno jsme ještě za tmy nastoupili do vlaku směr České Budějovice, kam vlak bez zpoždění dojel už za světla. Z nádraží jsme se přes Lannovu třídu vydali za poznáním vesmíru do planetária. Cestou jsme se na chvíli zastavili u Černé věže, jedné z největších českobudějovických dominant. Odtud jsme pokračovali na náměstí Přemysla Otakara II., zakladatele města. Lovili jsme v paměti, co si pamatujeme z vlastivědy o gotice a paní učitelka nám doplnila další informace o náměstí. Jen chvilku trvalo, než jsme našli bludný balvan, který asi nefunguje, doteď jsme nezabloudili. Z mostu u soutoku Vltavy a Malše na nás za korunami stromů vykukovala kopule našeho cíle. V planetáriu jsme byli včas a ještě před začátkem programu jsme si nakoupili vesmírné suvenýry pro sebe i rodinu. A pak už jsme seděli v temném kinosále a naše průvodkyně vesmírem nás provedla naší sluneční soustavou, odpověděla nám na naše otázky o Slunci, které jsme si přinesli z hodiny přírodopisu a dokonce jsme se dozvěděli, že nejspíš zažijeme cestování na Měsíc a Mars. Naše cesta vesmírem pokračovala v místnosti s vypouklým stropem – planetáriu, paní astronomka nám ukázala, kde na obloze najdeme pouhým okem viditelné hvězdy a souhvězdí. A nakonec, jako kdybychom všichni nastoupili do vesmírné lodě, jsme odletěli z naší galaxie a proletěli dalšími do nekonečného vesmíru. Po chvíli jsme se vrátili na Zem a vlakem i zpátky domů do Horní Plané.

 

Žáci 5. třídy s H. Škáchovou a L. Séligrovou