V 6. třídě se žáci seznamují s literárními žánry, mezi které patří i pohádky. Samozřejmě vědí, že v pohádce dobro vítězí nad zlem. Znají jména spojená s pohádkami, jako je Božena Němcová a Karel Jaromír Erben. Mnozí si ale neuvědomují, že v nich nemusejí vystupovat nadpřirozené bytosti a používat se kouzelné věci. Existují totiž i tzv. moderní pohádky.
My jsme si jednu takovou přečetli. Její autorkou je Alena Vostrá a jmenuje se Princezna na vdávání.
Byla jedna princezna, a jak už to s princeznami bývá, byla krásná a bohatá, nic neuměla a hledala ženicha. Jednou po snídani zazvonily na královském nádvoří ocelové podkovy a s koně spadl princ Dlabomil. „Vezmi si mě za ženu!“ zavolala na něj z balkónu princezna. „Vezmu,“ přikývl Dlabomil, „ ale uvaříš mi knedlíky ?“ „Knedlíky? To neumím,“ odpověděla zaraženě princezna. „Tak to já si tě nevezmu,“ zavrtěl hlavou princ. Princezna chvilku plakala, ale pak si koupila knížku s názvem Uvař, upeč, nepřipal a dala se do učení. Než se rok s rokem sešel, princezna by uvařila snad i potmě. Jenomže potom přijel princ Hadromil a chtěl na princezně ušít minisuknici. Pomohla si knihou Můj přítel náprstek.

Na tomto místě dostaly děti úkol:
1.Vymysli další prince s typickým jménem podle toho, co mají rádi
2.Vymysli názvy knížek, podle kterých by se princezna učila

Jmen bylo tolik, že musím vybrat pouze některé.

Ajťomil – Můj kamarád PC
Jarmil – Chemická bomba
Drahokammil– Udělej si šperk
Zpěvomil – Jak nezpívat falešně
Kávomil – Jak namlít kávu a nenamlít si
Svetromil – Svetr rychle a snadno
Pizzomil – Jak upéct pizzu a nepodpálit zámek
Kutilomil – Vše o kutilství
Rybomil – Velká kniha rybáře
Zahradomil – Malý zahradník
Pivomil – Jak na domácí pivo
Sportomil – Bavíme se sportem
Obrázkomil – Nakresli, namaluj
Hrymil – Zabav se, jak můžeš
Lyžomil – Sjeď kopec a nespadni
Tancomil – Tancuj a nepošlap nohy
Botomil – Nebuď bosý, udělej si boty
Parukomil – Vlasy, pleš ale žádná veš
Penězomil – Moje penízky
Spánkomil – Jak se dobře vyspat
Zimomil – Jak si udělat zimu i v létě
Bojomil – Šavle, meče, pušky

A jaký by mohl být závěr pohádky?

Princezna chodila tak často do knihkupectví, že si nakonec vzala knihkupce, do kterého se zamilovala, a na všechny prince zapomněla.

Jana Klímová, vyuč. Čj