Ve středu 18. 10. 2023 jsme se my, žáci 9.A a 9.B, zúčastnili hned dvou exkurzí.

Jako první nás čekala návštěva jaderné elektrárny Temelín. Když jsme dorazili do informačního centra elektrárny, mohli jsme si v prvním patře budovy prohlédnout expozici týkající se Temelína. Některým věcem jsme nerozuměli a nevěděli jsme, co to je, ale doufali jsme, že nám to bude později vysvětleno. V 9:00 nám v kinosále, který se nacházel v podkroví, začala přednáška s moc milou paní. Vysvětlila nám princip vzniku elektrické energie, rozdíly mezi různými druhy elektráren a klady a zápory té jaderné. V mlžné komoře jsme měli možnost pozorovat proudění vzduchových částic, což bylo nesmírně zajímavé. V druhé polovině přednášky jsme dostali speciální brýle a mohli jsme virtuálně navštívit vnitřek elektrárny. Dostali jsme se do míst, kam můžou pouze zaměstnanci, převlékli jsme se do speciálních oděvů, zblízka zhlédli výměnu jaderného paliva, viděli reaktor i chladící bazén, a dokonce jsme se podívali i dovnitř chladícího komínu a vystoupali až na jeho horní okraj, takže jsme viděli elektrárnu z výšky. Pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek.

Na druhou část našeho výletu jsme museli popojet autobusem do Chýnova. Tam jsme navštívili jeskyni, která byla jako první v ČR zpřístupněna veřejnosti. Vnitřek jeskyně byl krásně barevný, a přestože jeskyně nemá krápníkovou výzdobu, bylo se na co dívat. Po více než 330 původních schodech, které jsou různě vysoké a díky 90% vlhkosti i pěkně kluzké, jsme sestoupili do hloubky až 41 m, kde jsme si prohlédli jezírko. Nakonec jsme si v infocentru prohlédli sbírku minerálů a hornin a zakoupili suvenýry na památku.

Následovala už jen cesta autobusem, při které jsme do pracovních listů zapisovali odpovědi na otázky spojené s výletem, které nám připravily paní učitelky. Troufám si napsat za nás všechny, že výlet byl nejen zábavný, ale i poučný, a že se nám všem moc líbil.

Magdalena Provodová, 9.B