Dostalo se nám možnosti, zúčastnit se jazykově poznávacího zájezdu do Velké Británie. Na zájezd vyjelo 14 žáků z 8. a 9. tříd naší školy, společně s žáky ZŠ ve Frymburku. Na dlouhou cestu přes Německo, Belgii a Francii jsme vyjeli v neděli 16. dubna odpoledne plni očekávání.

V pondělí v brzkých ranních hodinách jsme se nalodili na trajekt, na kterém jsme překonali kanál La Manche. Někomu houpavá plavba působila mírnou nevolnost, ale i tak to byl pro všechny velký zážitek. Obdivovali jsme úchvatný východ slunce nad mořem a sluncem osvětlené proslulé křídové útesy v Doveru. Dopoledne jsme se konečně ocitli v samém centru Londýna. Lodí jsme po řece Temži dopluli k vyhlídkovému kolu London Eye, prošli kolem budovy parlamentu a slavného Big Benu, podívali se na budovu Westminster Abbey, přes St. James’s park jsme dorazili ke slavnému Buckinghamskému paláci, kde sídlí anglický král. Mezi Picadilly Circus a Leicester Square jsme si dali rozchod. Někteří šli prozkoumávat obchody, jiní si odskočili na oběd. Když jsme se všichni opět sešli, prošli jsme přes Trafalgarské náměstí, a lodí opět pluli k našemu autobusu. Kolem řeky jsme si prohlédli další památky, jako most Tower Bridge, Hrad Tower, most Millenium Bridge, který známe z Harryho Pottera a divadlo Globe, ve kterém působil slavný William Shakespear. Po náročném dni nás autobus zavezl na místa, odkud nás odvážely naše hostitelské rodiny do svých domovů. Tam náš čekaly první konverzace v angličtině a poznávání zdejších zvyklostí.

V úterý ráno nás rodiny dovezly zpět k autobusu, kde jsme si sdělovali naše první dojmy. Někoho překvapilo, že jsou domky většinou o hodně menší než u nás, že se v anglických rodinách většinou netopí a pořádek udržují celkem svérázně. Pak už jsme vyrazili na prehistorické a tajuplné místo Stonehenge. Obdivovali jsme zvláštní rozestavění obrovských až 50 tunových stojících kvádrů obestřených spousty tajemstvími. Strhující výklad místního průvodce v místním infocentru všechny ohromil. Další zastávka byla v nedalekém městě Salisbury, kde jsme se po prohlédnutí velkolepé katedrály s nejvyšší kostelní věží v celé Británii vydali prozkoumávat historické uličky a nejrůznější obchůdky. Večer jsme se vrátili opět do rodin a prohlubovali naše komunikační schopnosti.

Ve středu jsme se vydali na prohlídku univerzitního města Windsor, kde se zároveň nachází stejnojmenné královské sídlo. Jelikož pan řidič zapomněl vyzvednout po cestě půlku dětí a musel se pro ně vrátit, někteří se po Windsoru prošli hned dvakrát. Kromě hradu jsme se podívali na prestižní školu Eton College a obdivovali elegantní uniformy zdejších studentů. Odpoledne jsme přejeli do Oxfordu, dalšího města s exkluzivní univerzitou. Prošli jsme se centrem města a ve volném čase jsme nakupovali suvenýry, dárečky a poseděli v místních podnicích. Pak už nás čekal poslední večer v hostitelských rodinách.

Čtvrtek byl naším posledním dnem na britských ostrovech. Rozloučili jsme se s rodinami a odjeli do přímořského letoviska Brighton, kde některé děti poprvé spatřily moře. Navštívili jsme palác krále Jiřího V. (Royal Pavilion) s přepychovými komnatami. Poté jsme si v centru města dali rozchod na oběd a na nákupy. Odpoledne jsme v pohyblivé vyhlídkové věži Brighton i360 vyjeli na 162 m vysoký stožár a užívali si dechberoucí pohled na celé město a přilehlé moře. Několik dětí muselo překonat strach z výšek, za což jim patří velké uznání. Poslední zastávkou bylo zábavní molo Palace Pier, kde měl každý volný čas na velkolepé atrakce na mole, hry či posezení na pláži. Při cestě k autobusu nám poprvé za celý zájezd trochu poprchávalo. Večer se přiblížil a s ním i čas našeho odjezdu. Měli jsme velké štěstí a po patáliích s pasovou kontrolou jsme se na trajekt nalodili doslova za minutu dvanáct.

Dlouhé chvíle jsme si krátili zpěvem písní, sdílením čerstvých zážitků a prohlubováním nově navázaných přátelství s frymburskými žáky. Dali jsme také konečně odpočinout našim nohám, které denně ušlapaly v průměru slušných 14 km. Do Horní Plané jsme se vrátili v odpoledních hodinách, plní dojmů a nezapomenutelných zážitků.

Komentáře žáků:

Isa: V Anglii se mi líbily jak památky, tak i to, že jsem si našla spoustu nových kamarádů. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, které mne zaujaly. Nejvíc jsem byla nadšená z univerzity v Oxfordu, kam jsem se vždycky chtěla podívat. Do Anglie bych se klidně přestěhovala.

Katka M.: V Anglii se mi velice líbilo. Paní v rodině byla hodná. Stěhuju se do Anglie 😊

Milan: V Anglii se mi líbilo. Až na první den v hostitelské rodině. Úroveň bydlení pro nás byla docela šok. Ale společně se spolubydlícím jsme to překousli a užili jsme si to. Zaujala mě Salisburská katedrála a strašně jsem si užil tu cestu autobusem.

Katka V.: U rodiny se mi líbilo. Zažili jsme jiný styl života ohledně stravování, ale i anglické domácnosti. Samotný výlet se mi moc líbil. Byl ale krátký. Určitě bych se tam chtěla podívat znovu.

Lucka: Byla jsem nadšená ze všech památek. Nejvíce se mi líbil Big Ben. Zaujal mě svým vzhledem.

Nátka: V Anglii se mi moc líbilo. Dozvěděla jsem se nové věci, našla si nové kamarády a více jsem se poznala s těmi, co už znám. Bylo to moc fajn. Hned bych jela znovu. Cesty autobusem jsem si moc užila. U rodiny se mi moc nelíbilo, ale společně jsme to zvádli.

Terka G.: Nejvíc se mi líbil Stonehenge a Big Ben. Rodina byla moc fajn. Měla jsem se u nich dobře. Užila jsem si cestu autobusem i památky, o kterých jsem se dozvěděla nové věci. Cesta trajektem nebyla moc příjemná, ale užila jsem si ji. Chtěla bych se tam podívat znovu.

Terka M.: Po příjezdu do Londýna jsem se strašně moc zděsila. Všude stály jeřáby a bylo to všude rozkopané. Ale po projížďce lodí městem se vše změnilo. Nádherné město, stavby jako z pohádky, nádherné počasí. Měla jsem možnost poznat spoustu nových lidí, což se mi podařilo a ty, co jsem znala dříve, jsem poznala zase o něco více. Asi největší strach byl z hostitelské rodiny, která byla naopak úžasná. Brali nás jako vlastní děti. Největší zázrak pro mě byl Stonehenge a Big Ben. Do Brightonu bych byla schopná se i přestěhovat. Nádherná pláž s krásnými výhledy.

Markétka: U rodiny se mi líbilo. Památky byly krásné, rozchody super a i cesta autobusem nebyla tak strašná. Klidně bych tam zůstala déle.